Dzień Niemiecki w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym

06  (83)3 X 2017 r. uczniowie i nauczyciele SOSW obchodzili najważniejsze święto państwowe naszych sąsiadów zza Odry, którym jest Dzień Zjednoczenia Niemiec. Uroczystość ta miała na celu  przybliżanie  szerokiego spektrum wiedzy o Republice Federalnej Niemiec z zakresu  historii, kultury i  tradycji niemieckiej.

Na lekcjach języka niemieckiego poprzedzających tę uroczystość odbyły się liczne konkursy i gry edukacyjne  z wiedzy o RFN. Uczniowie mogli w ten sposób poznać bliżej ten  kraj i podzielić się swoimi wrażeniami z ich pobytu w Niemczech. Nawiązaliśmy współpracę ze szkołą w Eisenhuttenstadt i chcielibyśmy ją rozwijać. Dzień Niemiecki w naszej szkole jest najlepszym tego dowodem. Zadaniem dla wszystkich było uhonorowanie dnia akcentami niemieckimi. Były dekoracje, stroje, nawet barwy narodowe Niemiec na twarzach uczestników. Prowadząca przywdziała tradycyjny kobiecy strój, w którym Niemki występują na uroczystościach w swoim kraju.

Kulminacyjnym punktem obchodów było zaproszenie wszystkich przez panią Dyrektor Danutę Malinowską  na wspólne śniadanie  do stołówki szkolnej. To miejsce na czas uroczystości, dzięki pani Monice Stegeman i sporej grupie aktywnych uczniów i nauczycieli, przemieniło się w kolorową  niemiecką Imbißstube, czyli bufet. Można tu  było zjeść tradycyjną niemiecką sałatkę ziemniaczaną  z parówkami, wypić herbatę miętowo-ziołową  i skosztować Apfelstrudel, czyli przepyszną struclę jabłkową. Wszystko to przygotowały panie kucharki z Ośrodka. Szarlotkę również upiekli uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy pod kierunkiem pani Anny Sulikowskiej i pani Ewy Szczepańskiej. Podczas degustowania smacznych dań – typowych przy masowych imprezach w Niemczech, był też czas na rozmowy i rozstrzygnięcie konkursu na najlepsze przebranie w kategorii uczniowie i nauczyciele.

Dzień Niemiecki dla uczniów  to jedna z atrakcyjnych form na zdobycie wiedzy o naszych najbliższych sąsiadach,  poznania ich kultury i tradycji, również doskonała motywacja do pracy nad językiem niemieckim. Imprezę wpisujemy do naszego kalendarza i będziemy ją organizować corocznie.

Organizator imprezy
Regina Kucharska
nauczycielka jęz. niemieckiego w SOSW

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.