POLSKO-NIEMIECKI DZIEŃ DZIECKA (05.06.2018r.)

lW czerwcu w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sulęcinie, rokrocznie odbywa się największa szkolna uroczystość, zwana Świętem Szkoły. W tym roku święto zmieniło nieco swój charakter i odbyło się jako Polsko-Niemiecki Dzień Dziecka, który zorganizowano w ramach  projektu pn.: „Razem damy radę” – polsko-niemieckie spotkania seniorów i osób niepełnosprawnych, realizowanego przez Powiat Sulęciński w partnerstwie z Powiatem Odra-Szprewa, przy wsparciu Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sulęcinie

Projekt został współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Współpracy INTERREG VA Brandenburgia – Polska 2014-2020.

Piknik odbył się 5 czerwca 2018 r., na terenie Ośrodka Wypoczynkowego Marina w Ostrowie koło Sulęcina, którego infrastruktura w pełni odpowiada potrzebom dzieci z różnymi niepełnosprawnościami. Uczestnikami spotkania byli: uczniowie SOSW, uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Sulęcinie, uczniowie niepełnosprawni z ościennych szkół, a także uczniowie i ich opiekunowie z dwóch zaprzyjaźnionych placówek kształcenia specjalnego w Eisenhüttenstadt oraz Fürstenwalde z partnerskiego Powiatu Odra-Szprewa. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Adam Basiński – Starosta Sulęciński, Tomasz Prozorowicz – Wicestarosta Sulęciński, Tadeusz Dąbroś – Przewodniczący Rady Powiatu, Dariusz Ejchart – Burmistrz Sulęcina, Iwona Walczak – Zastępca Burmistrza Sulęcina, Przedstawiciele Powiatu Odra-Szprewa-partnera projektu: Gundula Teltewskaja – Zastępca Starosty ds. Rozwoju Obszarów Wiejskich i Angelika Zarling – Kierownik Wydziału ds. Zatrudnienia i Spraw Socjalnych, Alina Konopko-Żelechowska – Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Tursku, Andrzej Żelechowski – Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Sulęcinie, Agata Gierońska – przedstawicielka Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Kinga Adamska-Gerber – przedstawicielka Nadleśnictwa Sulęcin, Magdalena Mielcarek-Szura – przedstawicielka Warsztatu Terapii Zajęciowej w Sulęcinie, Beata Brzezińska– Dyrektor Zespołu Edukacyjnego w Kołczynie, Aleksandra Jasicka – Dyrektor I LO w Sulęcinie, Anna Kapała – Wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Wędrzynie oraz Marta Szachniewicz – Przewodnicząca Rady Rodziców SOSW w Sulęcinie.

W ramach projektu dla uczestników Polsko-Niemieckiego Dnia Dziecka zaplanowano szereg atrakcji. Oficjalnie imprezę rozpoczęła część artystyczna, w której zaprezentowali się starsi uczniowie SOSW w tańcu „Despacito”, młodsze uczennice Amelia Dziamska, Wiktoria Krawczyk i Maja Nowak w piosence „Meluzyna”, a następnie nauczyciele SOSW w Sulęcinie podbijając serca zgromadzonych gości występem „Jesteśmy Polakami”.

Dla uczestników projektu przygotowano sześć konkursów: turniej piłkarski, gry i zabawy sprawnościowe, gry i zabawy z animatorami, konkurs pierwszej pomocy, konkurs strażacki oraz konkurs plastyczny „Cyberprzemoc”. Trzej najlepsi zawodnicy w każdej konkurencji zostali uhonorowani nagrodami rzeczowymi w postaci zabawek, sprzętu sportowego, pomocy szkolnych. Dodatkowo, zwycięzca każdego konkursu otrzymał pamiątkowy puchar.

Kolejnym punktem programu był mecz piłki nożnej między drużyną Zespołu Szkół nr 14 z Gorzowa Wlkp., a SOSW w Sulęcinie, w którym sulęcinianie po zaciętej walce i rzutach karnych, po raz kolejny pokonali gorzowian!

Wśród atrakcji pikniku znalazły się również: pokaz karate przeprowadzony przez pana Karola Buksztynowicza i podopiecznych, dogoterapia prowadzona przez panią Agatę Lewandowską i pana Macieja Łazara, a także baloniada, wata cukrowa, fantazyjne i niepowtarzalne malowanie twarzy i ciała oraz mega bańki w rozmiarze XXL. Ogromnym zainteresowaniem nie tylko najmłodszych, cieszyły się dmuchańce – wielkie ślizgawki, zamki, skoczki przygotowane przez firmę Event-Art z Deszczna.

Ciekawym pomysłem okazało się własnoręczne malowanie koszulek z wykorzystaniem samodzielnie przygotowanych szablonów, a także warsztaty zumby pod okiem profesjonalnej instruktorki pani Karoliny Falkowskiej. Uczestników imprezy bawili animatorzy.

Wszyscy uczestnicy pikniku mogli liczyć na smaczny, zdrowy posiłek oraz słodki poczęstunek. Dla dzieci i młodzieży biorącej udział w projekcie  zostały przygotowane upominki: kubki, koszulki, artykuły plastyczne oraz sportowe, zawierające informacje o  wsparciu projektu z środków UE.

Uroczystość odbyła się przy ogromnym wsparciu wolontariuszy, którym serdecznie dziękujemy za pomoc przy przeprowadzaniu konkurencji, zabaw oraz przygotowaniu terenu do imprezy!

Wielkie podziękowania należą się także osobom i firmom, które bezinteresownie, rokrocznie wspierają piknik. Byli to: Adam Siwiński – Prezes Zarządu Intermarche w Sulęcinie, LEKS SP. z o.o., Zakłady Piekarskie OSKROBA, pan Karol Buksztynowicz, Komenda Powiatowej Straży Pożarnej w Sulęcinie.

Polsko-Niemiecki Dzień Dziecka minął jego uczestnikom na wspaniałej zabawie, w czasie której dzieci mogły rozwijać swoje umiejętności i zainteresowania, jak również nawiązywać znajomości z kolegami z Polski i Niemiec. Uczestnicy tegorocznego projektu już dziś z niecierpliwością oczekują na kolejne wspólne przedsięwzięcia.

OPRACOWAŁA: Agnieszka Kogut-Szablewska.

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.