Znamy historię „Dywizjonu 303” (11.09.2018r.)

303Uczniowie gimnazjum oraz szkoły podstawowej przy SOSW w Sulęcinie pod opieką nauczycielek Barbary Nowak-Mazurczak i Wioletty Kaźmierczak skorzystali z wizyty kina objazdowego, które 11 września gościło w Sulęcinie. Obejrzeli polski, wojenny film akcji pt. „Dywizjon 303”.

Film powstał na podstawie książki Arkadego Fidlera o tym samym tytule. Jest to prawdziwa historia polskich asów przestworzy z czasów II wojny światowej. Polscy lotnicy w czasie  wojny, którym udało się dotrzeć z Polski do Anglii początkowo byli niedoceniani i wyśmiewani przez Brytyjczyków, w rezultacie stali się legendą. W ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii tworzą elitarną jednostkę – Dywizjon 303, który nie miał sobie równych!  Polscy piloci zaimponowali młodzieży postawą i umiejętnościami, gdyż nie wahali się wykonywać ewolucji powietrznych na granicy szaleństwa, a ich ponadprzeciętne umiejętności i niezwykły patriotyzm mogą być przykładem dla kolejnych pokoleń Polaków. Ich postawa określała czym jest prawdziwe bohaterstwo. Film opowiada przede wszystkim o spektakularnych akcjach, w których piloci brali udział podczas Bitwy o Anglię, ale pokazuje również ich życie prywatne – kogo kochali, kogo stracili i za kim tęsknili.

Zadowoleni z projekcji, czekamy na inne okazje do oglądania kolejnych filmów, opowiadających o polskiej historii.