DZIEŃ NIEMIECKI W SOSW W SULĘCINIE

DSC_75353 października 2018 r. uczniowie i nauczyciele SOSW w Sulęcinie obchodzili najważniejsze święto państwowe naszych sąsiadów zza Odry, którym jest Dzień Jedności Niemiec. Dlatego wszyscy uczestnicy mieli na sobie barwy tego kraju, czy to w ubiorze i dodatkach, czy też namalowane na twarzy.

Uroczystość ta miała na celu przybliżenie szerokiego spektrum wiedzy o Republice Federalnej Niemiec z zakresu historii, kultury i tradycji niemieckiej. W bieżącym roku motywem przewodnim był Land Szwabia. W ramach lekcji języka niemieckiego poprzedzających tę uroczystość odbyły się liczne konkursy, projekcje filmów i gry edukacyjne z wiedzy o RFN. Uczniowie mogli w ten sposób poznać kraj naszych zachodnich sąsiadów, również sami podzielić się swoimi wrażeniami z ich pobytu w Niemczech.

Kulminacyjnym punktem obchodów było zaproszenie przez Panią Dyrektor Danutę Malinowską wszystkich uczestników do wspólnego śniadania w stołówce szkolnej. To miejsce na czas uroczystości przemieniło się w kolorową niemiecką Schwabenstube, czyli Szwabską Izbę. Można tu było zjeść tradycyjne szwabskie szpecle- „Eierspätzle”, serwowane przez nauczycieli  ubranych stosownie do sytuacji, wypić herbatę miętowo-ziołową i degustować „Berliner” – specjalne pączki oraz inne ciasta. Sponsorem tych słodkości była Firma LEKS. Podczas wspólnego biesiadowania nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na najlepsze przebranie w kategoriach: nauczyciele i uczniowie. Zwycięzcom wręczono nagrody, które w części były  sponsorowane przez Panią Iwonę Walczak – Zastępcę Burmistrza Sulęcina oraz przez Panią Dyrektor SOSW.

Dzień Niemiecki w naszej szkole obchodzony z okazji Święta Jedności Niemiec jest dla uczniów jedną z form zdobycia szerszej wiedzy o naszych najbliższych sąsiadach, o ich kulturze i tradycji. Stanowi zarazem dodatkową motywację do pracy nad znajomością języka  niemieckiego i wpisał się jako stały element w Kalendarz uroczystości organizowanych w SOSW.

Koordynator Dnia Niemieckiego
Regina Kucharska
nauczycielka j. niemieckiego w SOSW

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.