„SADZIMY 1000 DRZEW NA MINUTĘ”? …TO DLA NAS PESTKA!

20181009_101802W dniu 9 października 2018 r. uczniowie klas IV-VIII SP, Gimnazjum, Gimnazjum ZET i Szkoły Przysposabiającej do Pracy w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sulęcinie wraz z opiekunkami po raz drugi w tym roku wzięli udział w organizowanej przez Nadleśnictwo Sulęcin akcji „Las dla Rzeczpospolitej”, która powstała dla upamiętnienia Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej. Myśl przewodnia akcji to „Sadzimy 1000 drzew na minutę”.

Po wiosennym doświadczeniu z sadzeniem lasu, grupa dzieci i młodzieży z wielkim entuzjazmem i zapałem udała się do miejsca nasadzania – przy drodze do Wędrzyna.
Po instruktażu w wykonaniu p. Agnieszki Kempskiej i p. Kingi Adamskiej-Gerber z Nadleśnictwa Sulęcin, uczniowie i nauczycielki zakasali rękawy i zabrali się do pracy w grupach. Tym razem sadziliśmy drzewa liściaste – dąb oraz lipę. Potrzeba było sporo siły, gdyż dziś narzędziem pracy nie okazał się mały kostur, lecz tradycyjny szpadel. Nie stanowił on jednak przeszkody – chłopcy kopali dołki w okamgnieniu, a dziewczynki sadziły drzewka.
Oczywiście nikt nie grymasił, a „robota paliła się w rękach”. Niektórzy uczniowie wręcz czuli niedosyt – chcieliby sadzić więcej i dłużej. Okazało się, że w krótkim czasie posadziliśmy prawie 200 sadzonek i to bezbłędnie!

Po pracy czekało na nas przygotowane przez pracowników Nadleśnictwa Sulęcin ognisko i pieczenie kiełbas oraz spacer po pobliskim lesie. Pogoda była dla nas bardzo łaskawa – słońce nie zachodziło za chmury i sprzyjało radosnej atmosferze. Szkoła otrzymała certyfikat, a wszyscy uczestnicy akcji wpisali się do pamiątkowej księgi. Swoją pracę uwieczniliśmy także na zdjęciach. Ale najważniejsze: mamy już drugi swój las!

Organizatorka i opiekunki – Agnieszka Kogut-Szablewska, Małgorzata Góra, Regina Kucharska, Marta Maćkowska, Barbara Nowak-Mazurczak, Anna Sulikowska i Ewa Szczepańska są bardzo dumne z uczniów, którzy ponownie swoją pracowitością, zdyscyplinowaniem i entuzjazmem zachwycili pracowników Nadleśnictwa Sulęcin! Brawo Wy! Znowu :)

OPRACOWAŁA: Agnieszka Kogut-Szablewska

las

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.