100-lecie odzyskania Niepodległości. Akcja „Mirabelka- kiełkująca historia 100licy”

Wspólne zdjęcie100-lecie odzyskania Niepodległości.
Akcja „Mirabelka- kiełkująca historia 100licy”
”Most pamięci – z szelestem drzew”

Dnia 8.11.2018 r.w SOSW w Sulęcinie odbyło się spotkanie zorganizowane w ramach akcji „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy”. Ogólnopolska akcja zorganizowana została  przez Barbarę Marię Morawiec, red. nacz. serwisu Lustro Biblioteki.

W ramach akcji w SOSW odbyły się warsztaty pod hasłem: „Most pamięci- z szelestem drzew”,a ich organizatorami były nauczycielki Dorota Nazwalska, Ewa Szczepańska i Małgorzata Gąsiorek. Intencją organizatorek było utrwalanie historii Polski, pamięci o wielkich Polakach, rozbudzenie postawy szacunku, umiłowania i oddania własnej Ojczyźnie.

Po przywitaniu uczestników przez organizatorki i dyrektor SOSW Danutę Malinowską oraz po informacji o przebiegu warsztatów przystąpiliśmy do działania. Na początku bibliotekarz Dorota Nazwalska przedstawiła książkę Cezarego Harasimowicza „Mirabelka” w formie teatrzyku Kamishibai (teatrzyk papierowy). Przeprowadziliśmy ważne rozmowy o wojnie, niewoli i tolerancji.Nawiązując do autentycznej postaci Ireny Sendlerowej stworzyliśmy „Drzewo pamięci”,  na którym dzieci umieściły postacie historyczne, np. Jana Pawła II, Janusza Korczaka, Józefa Piłsudskiego, Mordechaja Anielewicza i inne; prowadząca Ewa Szczepańska, mówiła dzieciom kim te osoby były.Dzieci rozwiązywały zagadkę związaną z postacią, kolorowały, wycinały i umieszczały je na „Drzewie pamięci”. Z przygotowanych wcześniej biało-czerwonych elementów, uczniowie wykonali „Korale niepodległości„. Na długim rulonie zrobiliśmy grę planszową „Spacerkiem po stolicy”. Były na niej zaznaczone znane z książki miejsca przedwojennej Warszawy.Była to wycieczka patriotyczna szklakiem „Mirabelki”. Pokazała nam autentyczne miejsca, gdzie rozgrywała się akcja książki. Małgorzata Gąsiorek krótko przypomniała historię tych miejsc. Podczas wycieczki wykorzystaliśmy „Vademecum Mirabelki”, gdzie znajdowały się niezbędne do sporządzenia gry opisy dzielnic, ulic, ogrodów, placów i miejsc Warszawy,utrwalając w ten sposób miejsca poznane w książce. Relaksowaliśmy się w „Cukierni Mirabelki”. Delektowaliśmy się kruchymi ciasteczkami, biało-czerwonymi ciasteczkami z dżemem śliwkowym i popijaliśmy kompot z mirabelek. Każdy mógł posmakować owoce mirabelki w kompocie. Na zakończenie odbyła się zabawa z liściem. Polegała ona na tym, że każdy z uczestników miał sposobność powiedzieć słowo, które kojarzy się mu z wyrazem ”Ojczyzna”. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy uczestnictwa w warsztatach i zakładki z logo akcji.
Aby upamiętnić 100-lecie Niepodległości, zasadziliśmy odświętnie przybrane w narodowe barwy – drzewko mirabelki.Nazwaliśmy je „Złotym świadkiem historii SOSW w Sulęcinie”, tworząc ”most historii” łączący minione wydarzenia z przyszłością.

Wszystkie nasze działania miały za zadanie rozbudzić i utrwalić zainteresowanie historią Polski oraz zwiększyć świadomość wydarzeń związanych z II wojną światową. Zadanie na pewno zostało spełnione.

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.