Uroczyste obchody Święta Niepodległości „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy”

01. W atmosferze ŚwiętaOdśpiewaniem hymnu narodowego rozpoczął się 9 listopada uroczysty apel odrodzeniowo-urodzinowy z okazji Święta Niepodległości w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym. Nasza szkoła włączyła się do ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej, śpiewając dokładnie o godzinie 11.11 hymn „Mazurek Dąbrowskiego” wraz z uczniami  z  całej Polski.

Uczniowie  w obecności  pani dyrektor Danuty Malinowskiej  i wicedyrektor Katarzyny Dziadas oraz całej społeczności szkolnej  przedstawili montaż słowno-muzyczny upamiętniający 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Justyna Raniewicz, Estera Deka,  Aleksandra Poznańska, Jakub Honcz i  Dawid Cichy przypomnieli o ważnych wydarzeniach z historii Polski, które doprowadziły do odzyskania niepodległości w 1918 r. Przypomnieli o upadku Polski w XVIII wieku, próbach odzyskania niepodległości w zrywach niepodległościowych, działalności pozytywistycznej oraz o twórcach niepodległej Polski. Ich słowa zobrazowała prezentacja multimedialna połączona z filmem.  Zgromadzeni na apelu uczniowie wraz z chórem uczniów, który poprowadziła Diana Chajec odśpiewali utwory: „Pierwsza kadrowa”, „Rota”, „Marsz Pierwszej Brygady”, „Wojenko, wojenko”, „O mój rozmarynie”, „Rozkwitały pąki białych róż”. Wspólne śpiewanie utworów stało się naszą tradycją. W ten sposób pragniemy również uczcić Święto Niepodległości. Następnie uczniowie: Konrad Kowalczyk, Kamila Szachniewicz, Justyna Raniewicz, Kamil Szałachowski, Jakub Honcz, Laura Walicka, Kinga Rygiel, Dawid Cichy zatańczyli staropolski taniec chodzony – polonez, czym wzruszyli wszystkich zebranych na apelu, otrzymując gromkie brawa. Z okazji 100 urodzin Polski uczniowie przygotowali przepiękne, wzruszające kartki    z   życzeniami. Jak   przystało   na   urodziny  był tort! Wszyscy  odśpiewali  „Sto lat”  Polsce Niepodległej, a pysznym tortem częstowały obie panie dyrektor. Cały apel został przygotowany pod kierunkiem nauczycielek Barbary Nowak-Mazurczak i Wioletty Kaźmierczak, opiekunek Samorządu uczniowskiego. Mimo wielu wzruszeń uroczystość zakończyliśmy w radosnej atmosferze.