Przygoda przedszkolaków w SOSW z SENSOPLASTYKĄ

01 (1)Czwartkowe popołudnie (27 września br.) przyniosło naszym przedszkolakom wielką i zaskakującą niespodziankę. Dzieci ustawione w wesoły pociąg udały się do dobrze im znanej, ale nieco odmienionej szkolnej sali gimnastycznej, na nowe zajęcia pod nazwą Sensoplastyka, zorganizowane w ramach projektu „Edukacja przedszkolna w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sulęcinie”.

Widok wyłożonej folią sali zastawionej kolorowymi miseczkami (od małych po większe) i wiaderkami oraz niedostępność sprzętów sportowych mocno zaskoczył maluchy. Wchodząc wydawały się nieco niepewne, ale nie trzeba było długo czekać by za chwilę sięgały po wyeksponowane rzeczy, m.in. mąki w torebkach, ziarna w miseczkach i wodę w pojemnikach, olej czy wielką górę ugotowanego makaronu. Od razu zaczęła się przednia zabawa! Pełna dowolność i swoboda – bez planu i żadnych ograniczeń. Istny raj! Każdy robił „co chciał”!

Sensoplastyka optymalnie wpływa na rozwój całego organizmu – stymuluje receptory, doskonale pobudza i integruje wszelkie możliwe zmysły. Wspiera samodzielność, kreatywność i twórcze myślenie oraz rozwój sensomotoryczny, poznawczy, społeczno-emocjonalny i współpracę. Umożliwia eksperymentowanie, poznanie mnogości faktur, tekstur, smaków, ekologicznych barw. Jest bogactwem doznań dotykowych, wzrokowych, smakowych, węchowych i słuchowych. Wszystkiego można dotknąć, spróbować, połączyć i pomieszać ze sobą, gdyż na zajęciach wykorzystuje jest tylko i wyłącznie jadalne produkty spożywcze – w pełni bezpieczne dla zdrowia dzieci. Sensoplastyka to bezpośredni kontakt z substancją, produktem – nie używa się żadnych fartuchów ochronnych – dziecko ma się ubrudzić!

W czasie pierwszych zajęć dzieciaki tworzyły masy o różnych konsystencjach, „babki i ciasta”, suchy śnieg i inne papki-błotka. Przeprowadziły prawdziwą bitwę na „śnieżki”, która idealnie zintegrowała i zrelaksowała wszystkich. Zabawa była wielką atrakcją dla dzieci, której towarzyszyły wyjątkowo pozytywne emocje, radość i nieustający śmiech. Kolejne spotkanie z Sensoplastyką (drugie z dziesięciu zaplanowanych) już w październiku.

Anna Szemitko