Akcja „Żonkile”

Po raz kolejny nasza szkoła włączyła się do ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej  „Żonkile” organizowanej od 2013 r. przez   POLIN – Muzeum Historii Żydów Polskich, mającej   na celu kultywowanie pamięci o powstaniu w getcie warszawskim.

Skąd wzięła się nazwa tej akcji? Przypomnijmy. Marek Edelman – ostatni dowódca Żydowskiej Organizacji Bojowej – co roku 19 kwietnia, w  rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim składał bukiet żonkili pod Pomnikiem Bohaterów Getta. W szkole przeprowadziliśmy  szereg działań związanych z projektem, aby przedstawić uczniom tematykę powstania. Jednym z nich było przygotowanie wystawy poświęconej kobietom-bohaterkom w getcie  warszawskim. Uczniowie kl. 4-6 , 7-8 SP podczas zajęć  mieli również możliwość wykonania papierowego, żółtego żonkila – symbolu pamięci o powstaniu w getcie. Następnie żonkile zostały rozdane uczniom naszej szkoły. Zostały przeprowadzone lekcje, które przybliżały uczniom wydarzenia związane z  powstaniem w getcie warszawskim.  Młodzież z kl. 4-6 oraz kl.7-8 obejrzała filmy przygotowane przez Muzeum POLIN oraz dowiedziała się o powstaniu getta, warunkach życia jego mieszkańców, o wybuchu i przebiegu powstania. Za naszą akcję szkoła otrzymała dyplom z podziękowaniami.

Wioletta Kaźmierczak
koordynator  szkolnej akcji „Żonkile”

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.