11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. To, co wcześniej wydawało się niemożliwe – niepodległość Polski – stała się rzeczywistością po 123 latach zaborów.
Każdego roku, właśnie ten dzień jest dniem radosnego świętowania wszystkich Polaków oraz czczenia pamięci o wszystkich tych, którym zawdzięczamy wolność i własne państwo.
Z tej okazji 07 listopada w Naszej Szkole odbył się uroczysty apel. Z myślą o uczniach klas młodszych i przedszkolakach przygotowany został krótki filmik edukacyjny o symbolach narodowych, wspólnie odśpiewany został hymn i zarecytowany wiersz Władysława Bełzy „Kto Ty jesteś?”. Podsumowaniem apelu była wspólnie zaśpiewana piosenka „To moja Polska”. W tle, wyświetlane były obrazy przedstawiające krajobrazy Polski – góry, jeziora, lasy, a także historyczne miejsca.
Na zakończenie apelu głos zabrała Pani Dyrektor, która podkreśliła jak ważna jest pamięć o polskich bohaterach i historii, życzyła również wszystkim radosnego świętowania Narodowego Święta Niepodległości.
Drugą część apelu przeznaczoną dla uczniów starszych klas rozpoczęło wspólne odśpiewanie hymnu narodowego – „Mazurka Dąbrowskiego”.
Następnie na tle prezentacji multimedialnej i przy akompaniamencie dwóch gitar – grali nauczyciele: Pani Diana Chajec i Pan Krystian Krupowicz – odśpiewana została polska pieśń wojskowa powstała w środowisku Legionów Polskich podczas I wojny światowej „Szara piechota”. Wspólnie zaśpiewana została również piękna piosenka żołnierska „Idą leśni”, której autorem jest Jerzy Jurandot, kompozytorem melodii Jerzy Wasowski.
Bardzo wzruszającym momentem uroczystości było obejrzenie prezentacji multimedialnej dotyczącej strajku dzieci ze szkoły we Wrześni, które były wyjątkowo odważne, stawiając opór germanizacji, próbując w ten sposób walczyć o lepsze jutro w polskich szkołach
i systemie nauczania w nich obowiązującym. Po prezentacji wspólnie odśpiewana została „Rota”.
Autorkom scenariusza apelu zależało na tym, aby to Święto sprawiło, żeby w zabieganym życiu stanąć na chwilkę i zastanowieniu się : Co dalej?
Dlatego bardzo mocnym akcentem kończącym uroczysty apel było piękne „współwykonanie” utworu „Powiedz mi jak?”. W roli narratora w utworze wystąpił Piotr Fronczewski. W jego wykonaniu przesłanie, które autor kieruje do młodych ludzi, brzmi wyjątkowo mocno i przekonująco.
„[…] Nie ulegaj cyfrowej iluzji,
Algorytmy to opium dla mas,
Zamiast postów miej wspomnienia,
Zamiast lajków wybierz las […]”.
Apel był nie tylko piękną lekcją patriotyzmu, lecz również uświadomił wszystkim, że nie można zapominać o prostych, ale istotnych aspektach codzienności. Odłączenie się od technologii i zaangażowanie się w otaczającą nas rzeczywistość są najważniejsze.
Barbara Nowak-Mazurczak




























