W tym roku szkolnym nasza szkoła po raz kolejny włączyła się do ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile” – łączy nas pamięć organizowanej od 2013 r. przez POLIN – Muzeum Historii Żydów Polskich, mającej na celu kultywowanie pamięci o powstaniu w getcie warszawskim. Marek Edelman – ostatni dowódca Żydowskiej Organizacji Bojowej – co roku w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim składał bukiet żonkili pod Pomnikiem Bohaterów Getta. W jednym z filmów dla uczniów mówił, że otrzymywał co roku żółte kwiaty od anonimowej osoby. Akcji od początku towarzyszyło hasło „Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu. W ramach akcji „Żonkile” uczniowie szkoły podstawowej IV-VIII zapoznali się z materiałami przygotowanymi przez Muzeum POLIN z podziałem na poszczególne klasy i obejrzeli filmy: „ Będę pisać”, czy „Zdążyć przed Panem Bogiem”. „Muranów-dzielnica Północna”. Na lekcjach poznali historię ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej, getta warszawskiego, powstania. Uczniowie przygotowali wystawę poświęconą kilku szczególnie ważnym postaciom wydarzeń w getcie warszawskim pt. „Dodajemy odwagi”. Uczniowie podczas zajęć mieli również możliwość wykonania papierowego, żółtego żonkila – symbolu pamięci o powstaniu w getcie. Z każdej historii, każdy człowiek możne wyciągnąć wnioski dla dalszych pokoleń. Tego uczy historia.
Wioletta Kaźmierczak
koordynator szkolnej akcji „Żonkile”





















