„Żonkile” – łączy nas pamięć

W tym roku szkolnym nasza szkoła po raz kolejny włączyła się do ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej  „Żonkile” – łączy nas pamięć organizowanej od 2013 r. przez   POLIN – Muzeum Historii Żydów Polskich, mającej   na celu kultywowanie pamięci o powstaniu w getcie warszawskim. Marek Edelman – ostatni dowódca Żydowskiej Organizacji Bojowej – co roku w  rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim składał bukiet żonkili pod Pomnikiem Bohaterów Getta. W jednym z filmów dla uczniów mówił, że otrzymywał co roku żółte kwiaty od anonimowej osoby. Akcji od początku towarzyszyło hasło „Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu. W   ramach   akcji   Żonkile”   uczniowie   szkoły   podstawowej   IV-VIII  zapoznali się z   materiałami   przygotowanymi  przez  Muzeum  POLIN  z  podziałem na poszczególne klasy i obejrzeli filmy: „ Będę pisać”, czy „Zdążyć przed Panem Bogiem”. „Muranów-dzielnica Północna”. Na lekcjach poznali historię ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej, getta warszawskiego, powstania. Uczniowie przygotowali wystawę poświęconą kilku szczególnie ważnym postaciom  wydarzeń w getcie  warszawskim pt. „Dodajemy odwagi”. Uczniowie podczas zajęć   mieli  również   możliwość  wykonania   papierowego, żółtego   żonkila – symbolu pamięci o  powstaniu  w  getcie. Z każdej historii, każdy człowiek możne wyciągnąć wnioski dla dalszych pokoleń. Tego uczy historia.

Wioletta Kaźmierczak
koordynator  szkolnej akcji „Żonkile”

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.