KROKUSY pamięci zakwitły

Uczniowie klasy VIII Szkoły Podstawowej w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sulęcinie posadzili jesienią cebulki  krokusów w ramach  międzynarodowego Projektu Krokus, który  koordynowany jest w Polsce przez  Żydowskie Muzeum Galicja. Projekt został zainicjowany przez Holocaust Education Trust Ireland.  Celem projektu było upamiętnienie wszystkich dzieci-ofiar Holokaustu. Refleksja nad postawami, zachowaniami  i skutkami ludzkich działań w wymiarze globalnym, ale przede wszystkim jednostkowym była głównym celem działań edukacyjnych. Historia uczy i wychowuje. W ramach   Projektu  Krokus   uczniowie z  różnych krajów europejskich m.in. Włoch, Grecji,  Polski,  Ukrainy, Białorusi, Chorwacji, Słowacji itd. obserwują efekty swojej pracy. Posadzone jesienią żółte krokusy  zakwitły również u nas. Każdy kwiat to symbol jednego dziecięcego życia. Nasi uczniowie przygotowali również wystawę informującą o projekcie  wraz z  prezentacją postaci bardzo zasłużonej dla lokalnej społeczności- doktora Mirosława Dudka. Pan doktor był organizatorem służby zdrowia na ziemiach odzyskanych, a w czasie wojny działał jako żołnierz AK. Za ratowanie ludzi pochodzenia żydowskiego został odznaczony medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

                                                                                                                Wioletta Kaźmierczak

                                                                                                               Koordynator projektu

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.