Akcja „Żonkile”

logo_PL-01W tym roku nasza szkoła włączyła się do ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej  „Żonkile” organizowanej od 2013 r. przez   POLIN – Muzeum Historii Żydów Polskich, mającej   na celu kultywowanie pamięci o powstaniu w getcie warszawskim.


Skąd nazwa tej akcji? Otóż Marek Edelman – ostatni dowódca Żydowskiej Organizacji Bojowej – co roku 19 kwietnia, w  rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim składał bukiet żonkili pod Pomnikiem Bohaterów Getta. Jednym z działań było przygotowanie wystawy poświęconej wydarzeniom w getcie  warszawskim. Uczniowie kl. IV-VI , VII-VIII SP i kl. III Gimnazjum podczas zajęć  mieli również możliwość wykonania papierowego, żółtego żonkila – symbolu pamięci o powstaniu w getcie. Następnie żonkile zostały rozdane uczniom naszej szkoły i wszystkim pracownikom.
Została przeprowadzona lekcja informująca o powstaniu w gettcie warszawskim.  Młodzież dowiedziała się o powstaniu getta i warunkach życia jego mieszkańców, o wybuchu i przebiegu powstania. Mogła też wczuć się w sytuację prześladowanych i mordowanych Żydów dzięki prezentacji filmu „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943”.
Za naszą akcję szkoła otrzymała dyplom z podziekowaniami.
Mamy nadzieję, że zaowocuje to refleksją nad tragizmem ludzkich losów i sensem słów: „Ludzie ludziom zgotowali ten los”.

Wioletta Kaźmierczak
koordynator  szkolnej akcji „Żonkile”

SPECJALNY OŚRODEK SZKOLNO-WYCHOWAWCZY

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.