PROJEKT – „Afryka – odkrywamy nowy świat”

„Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2014r.”

Od września w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym rozpoczęła się realizacja projektu współfinansowanego w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2014r. „Afryka – odkrywamy nowy świat”.  Wnioskodawcą i beneficjentem projektu jest Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Sulęcinie.  Projekt otrzymał dofinansowanie w kwocie 24005 zł i będzie realizowany do końca listopada 2014r.

Działania projektowe skierowane są do 25 uczniów SOSW w Sulęcinie. Głównym celem projektu jest kształtowanie u dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie umiejętności społecznych i postaw przełamujących stereotypowy sposób myślenia oraz przygotowanie ich do pełnowartościowego, zaangażowanego życia we współczesnym świecie. Dodatkowo chcemy zdobyć wiedzę o świecie i krajach rozwijających się; zwiększyć świadomość o realiach życia większości ludzi na Ziemi i globalnych współzależnościach; kształtować postawy szacunku wobec wielokulturowego świata; zdobyć wiedzę o mieszkańcach Afryki i ich życiowych realiach; poznać kulturę mieszkańców Afryki; poznać smaki Afryki oraz nauczyć się tańca afrykańskiego.

To wszystko zamierzamy osiągnąć poprzez uczestnictwo w następujących działaniach projektowych: 

  1. 10h zajęć edukacyjnych ”Odkrywamy świat” w 4 grupach podzielonych ze względu na wiek i stopień niepełnosprawności;
  1. 10h zajęć tanecznych „Afrykańskie tańce;
  1. Wyjazdowe 4-dniowe warsztaty do Warszawy „Bliżej Afryki” w dniach 13-16.10.2014r. podczas których uczniowie wezmą udział w następujących warsztatach:

– warsztaty Fundacji Usłyszeć Afrykę dzięki którym poznają warunki życia ich rówieśników w Zambii, Rwandzie, Ugandzie i Kenii; poznają kulturę tych krajów, wykonają afrykańską zabawkę z drutu;

– warsztaty „Tingatinga”- malujemy zwierzęta afrykańskie w Muzeum Etnograficznym oraz zwiedzamy Muzeum

– warsztaty „Manualnie” w Centrum Kultur Świata, gdzie odbędą się zajęcia z podstaw gry na afrykańskich bębnach djembe i warsztaty konstruowania instrumentów perkusyjnych- proste czynności plastyczne przy muzyce afrykańskiej, które zaowocują własnoręcznie wykonanym instrumentem.

  1. Tydzień Edukacji Globalnej 17-21.10.2014r. podczas którego odbędą się warsztaty „Smaki Afryki”. Będzie to doskonała okazja dla uczniów, rodziców i nauczycieli pod kierunkiem zawodowego Kucharza na naukę i przygotowanie specjalności kuchni afrykańskiej. Pomogą nam w tym uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Gastronomicznych w Gorzowie Wlkp. W tym samym tygodniu odbędzie się również podsumowanie projektu z wystawą prac plastycznych i prezentacją multimedialną oraz zaprezentowaniem tańca afrykańskiego.

Koordynator projektu
Aneta Michalska