Przygoda przedszkolaków w SOSW z SENSOPLASTYKĄ

20190509_150736SENSOPLASTYKA (09.05.2019r.)

 

 

 

 

 

 

 

 

SENSOPLASTYKA (25.04.2019r.)

 

 

 

 

SENSOPLASTYKA (28.03.2019r.)

 

 

 

SENSOPLASTYKA (28.02.2019 r.)

 

 

SENSOPLASTYKA (06.02.2019 r.)

 

SENSOPLASTYKA (13.12.2018 r.)

20181213_142951Gdy za oknem zimno, szaro oraz plucha i małe są szanse na swobodną zabawę w piachu czy w błocie, na pomoc przychodzi niezawodna sensoplastyka. Przedszkolaki z SOSW w grudniowe popołudnie miały już po raz kolejny okazję kreatywnie się pobrudzić. A jak wiadomo „brudne dziecko, to szczęśliwe dziecko”… Brudzenie pomaga w rozwoju psychoruchowym, świetnie działa na wszystkie zmysły, sprzyja budowaniu samodzielności oraz rozwija kreatywność i ciekawość świata, a przede wszystkim jest naturalną potrzebą dziecka.

Świątecznie życzymy więc jak najwięcej miętolenia, przelewania, przesypywania, babrania i ciapania…

 

 

Kolejne przygoda z SENSOPLASTYKĄ (22.11.2018r.)

 

Kolorowa sensoplastyka!

25 p1aździernika odbyło się  drugie spotkanie przedszkolaków ze SOSW z Sensoplastyką zorganizowane w ramach projektu Edukacja przedszkolna w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sulęcinie”.

Zabawa miała miejsce w sali gimnastycznej, która została zamieniona w salę doświadczania wielozmysłowego, gdzie podczas atrakcyjnej zabawy rozwijamy u naszych dzieci samodzielność i kreatywność,  a przede wszystkim integrację zmysłów oraz rozwój społeczno-emocjonalny.

Na tych drugich zajęciach dało się zauważyć u dzieci  większą swobodę w działaniu oraz rozluźnienie emocjonalne. Dzieci z większą swobodą uczestniczyły w zajęciach, pokonywały własne trudności, zajmująca  zabawa wywoływała  szczery uśmiech i radość. Dla naszych dzieci najważniejsze zadanie to pokonanie własnych słabości w interesującej zabawie, które to słabości utrudniają swobodne funkcjonowanie w życiu codziennym.

Kolejne spotkanie już w listopadzie .

Ewa Szczepańska

27.09.2018r.

Czwartkowe popołudnie (27 września br.) przyniosło 01 (1)naszym przedszkolakom wielką i zaskakującą niespodziankę. Dzieci ustawione w wesoły pociąg udały się do dobrze im znanej, ale nieco odmienionej szkolnej sali gimnastycznej, na nowe zajęcia pod nazwą Sensoplastyka, zorganizowane w ramach projektu „Edukacja przedszkolna w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sulęcinie”.

Widok wyłożonej folią sali zastawionej kolorowymi miseczkami (od małych po większe) i wiaderkami oraz niedostępność sprzętów sportowych mocno zaskoczył maluchy. Wchodząc wydawały się nieco niepewne, ale nie trzeba było długo czekać by za chwilę sięgały po wyeksponowane rzeczy, m.in. mąki w torebkach, ziarna w miseczkach i wodę w pojemnikach, olej czy wielką górę ugotowanego makaronu. Od razu zaczęła się przednia zabawa! Pełna dowolność i swoboda – bez planu i żadnych ograniczeń. Istny raj! Każdy robił „co chciał”!

Sensoplastyka optymalnie wpływa na rozwój całego organizmu – stymuluje receptory, doskonale pobudza i integruje wszelkie możliwe zmysły. Wspiera samodzielność, kreatywność i twórcze myślenie oraz rozwój sensomotoryczny, poznawczy, społeczno-emocjonalny i współpracę. Umożliwia eksperymentowanie, poznanie mnogości faktur, tekstur, smaków, ekologicznych barw. Jest bogactwem doznań dotykowych, wzrokowych, smakowych, węchowych i słuchowych. Wszystkiego można dotknąć, spróbować, połączyć i pomieszać ze sobą, gdyż na zajęciach wykorzystuje jest tylko i wyłącznie jadalne produkty spożywcze – w pełni bezpieczne dla zdrowia dzieci. Sensoplastyka to bezpośredni kontakt z substancją, produktem – nie używa się żadnych fartuchów ochronnych – dziecko ma się ubrudzić!

W czasie pierwszych zajęć dzieciaki tworzyły masy o różnych konsystencjach, „babki i ciasta”, suchy śnieg i inne papki-błotka. Przeprowadziły prawdziwą bitwę na „śnieżki”, która idealnie zintegrowała i zrelaksowała wszystkich. Zabawa była wielką atrakcją dla dzieci, której towarzyszyły wyjątkowo pozytywne emocje, radość i nieustający śmiech. Kolejne spotkanie z Sensoplastyką (drugie z dziesięciu zaplanowanych) już w październiku.

Anna Szemitko