Integracyjne zajęcia kulinarne

otwórzmy wspólny świat logo29 marca 2017 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym odbyło się wielkie gotowanie, które wpisało się  jako stała i „smaczna” tradycja Ośrodka. Każdego roku, w ramach Szkolnych Dni Promocji Zdrowia uczniowie przygotowują zdrowe potrawy, na których degustację zapraszają znamienitych gości.

Tegoroczne kucharzenie  zrealizowane zostało w ramach projektu „(O)twórzMY wspólny świat!, który otrzymał dofinansowanie ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. „Wiosenna degustacja zdrowych potraw” była jedną z form rzeczywistej i aktywnej integracji młodych pełno- i niepełnosprawnych Sulęcinian – uczestników projektu, ich opiekunów oraz lokalnej społeczności.

Uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sulęcinie i uczniowie sulęcińskich szkół: Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków, Gimnazjum im. Jana Pawła II, I Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Licealnych Zawodowych im. Unii Europejskiej, łącznie ponad 70 osób w czasie 6-godzinnych warsztatów przygotowali zdrowe potrawy. Do kulinarnych zmagań zaproszono panią Izabelę Kościółek – profesjonalnego kucharza oraz uczniów kształcących się w tym zawodzie z ZSLiZ w Sulęcinie, którzy kierowali i nadzorowali gotowanie. Uczestnicy warsztatów zostali podzieleni na 7 grup, w których przygotowali zdrowe potrawy, w tym: Makaron razowy z pesto, Guacamole, Szaszłyki owocowe, Zielony owocowo-warzywny koktajl, Muffinki marchewkowe, Pastę z makreli z twarogiem, Pastę humus, Owsiane ciasteczka, Batony zbożowe, Granolę z owocami oraz Tortillę z warzywami i łososiem.  Dzień wcześniej, uczniowie SOSW wspólnie z nauczycielami wypiekli chleby na żytnim zakwasie i razowe bułeczki przeznaczone do degustacji. Kulinarną integrację uczestników warsztatów śledziła dziennikarka Radia Zachód pani Monika Iłowska-Walkowiak, której relację obejrzeć i usłyszeć można na stronie internetowej: http://www.zachod.pl/radio-zachod/serwis-informacyjny/wiadomosci/smacznie-zdrowo-i-radosnie-czyli-integracyjne-warsztat-gotowania/.

Po radosnej i smacznej współpracy uczestnicy warsztatów udali się do centrum miasta, aby podzielić się z mieszkańcami Sulęcina swoimi kulinarnymi osiągnięciami. Po powrocie do Ośrodka, młodzi adepci sztuki kucharskiej oraz Dyrektor SOSW pani Danuta Malinowska i Wicestarosta panem Tomasz Prozorowicz wraz z przedstawicielami sulęcińskich mediów degustowali sporządzone potrawy oraz wymieniali swoje kucharsko-kulinarne i smakowe wrażenia.

Warto nadmienić, iż tego dnia wszyscy uczniowie Ośrodka i nauczyciele w radosnej i twórczej atmosferze  przygotowywali zdrowe przekąski, co jak najbardziej wpisuje się w działania Szkoły Promującej Zdrowie, którą od wielu lat jest Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy.

Organizatorzy dziękują wszystkim osobom zaangażowanym w realizację warsztatów oraz mieszkańcom Sulęcina za udział w degustacji.

Aneta Michalska