DNI OTWARTE W SZKOLE W EISENHUTTENSTADT

IMG_5259W dniu 15.11.2017 r., dwunastoosobowa delegacja Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sulęcinie z panią Dyrektor Danutą Malinowską na czele, w ramach nawiązanej współpracy, odwiedziła niemiecką placówkę Pestalozzi-Schule in Eisenhüttenstadt.

Była to odpowiedź na zaproszenie pani Dyrektor C. Schröder,  aby wziąć udział w dniu otwartym, podczas którego mogliśmy obserwować pracę tamtejszej szkoły. Zaprezentowano nam zajęcia w poszczególnych klasach, formy pracy na różnych etapach rozwoju dzieci. Mogliśmy zaobserwować podobieństwa, ale i różnice w systemie kształcenia w Polsce i Niemczech. Przewodnikiem naszym byli uczniowie najstarszych klas, którzy chętnie prezentowali nam swoje pracownie, opowiadając o nich. Oczywiście niezastąpioną osobą była pani Regina Kucharska, która pojechała z nami jako nauczyciel i tłumacz j. niemieckiego w SOSW. Wiele pytań rodziło się podczas naszych odwiedzin, na które wszyscy chętnie odpowiadali. Podczas przygotowanego dla nas poczęstunku, dzieliliśmy się doświadczeniami w pracy z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie i rozmawialiśmy o metodach i formach codziennej pracy. Szczególnie, że naszą wizytę wspierała pracująca tam Polka, pani Olga. Mamy nadzieję, że wkrótce na zaproszenie nasze odpowiedzą goście z Niemiec i będziemy mogli zaprezentować nasz Ośrodek i system kształcenia osób niepełnosprawnych w Polsce.

Katarzyna Dziadas