Wydarzenie Roku 2018. To sukces wszystkich bibliotekarzy!

01. mirabelka_600x200Wydarzeniem Roku 2018 Magazynu Literackiego KSIĄŻKI stała się „Mirabelka” Cezarego Harasimowicza. Całość została nazwana „symbolem spajania pokoleń i pamięci o losach Polski”. Ten tytuł został również przyznany za organizację tego, co się działo wokół książki, czyli dla akcji „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy”.

Nagroda została odebrana na uroczystej gali podczas siedemnastej edycji nagród literackich Magazyn Literackiego Książki w Pałacu Rzeczypospolitej w siedzibie Biblioteki Narodowej.

Nagrodę odebrali: Cezary Harasimowicz (autor „Mirabelki”), Anna Bukowska (Wydawnictwo Zielona Sowa) oraz Barbra Maria Morawiec w imieniu wszystkich bibliotekarzy.

Książka Cezarego Harasimowicza wydana nakładem Wydawnictwa Zielona Sowa stała się kanwą scenariusza warsztatów międzypokoleniowych.

Akcja Lustra Biblioteki „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy” nagrody i wyróżnienia:
Nagrodzono trzy biblioteki i wyróżniono czternaście, wśród nich znalazła się Biblioteka Szkolna Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sulęcinie za warsztaty „Most pamięci – z szelestem drzew”.

Akcja Lustra Biblioteki „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy” dotarła do 700 bibliotek różnego typu (m.in.miejskie, powiatowe i gminne).

Udział w warsztatach międzypokoleniowych wzięło tysiące osób z całej Polski. Mirabelka stała się inspiracją dla małoletnich i stuletnich, pokazała, że młode i starsze pokolenia mogą znaleźć wspólny język.

Akcja odbyła się w ramach oficjalnych obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – dzięki temu zwiększyła się świadomość młodych ludzi na tematy związane z naszą historią, ale i zachęciła do składania życzeń dla Polski.

Najpopularniejszą aktywnością wykorzystaną podczas warsztatów stało się drzewko pamięci polegające na stworzeniu korony drzewa z odciśniętymi lub wyciętymi na papierze kształtami dłońmi – i tu właśnie znalazły się życzenia dla Polski.

Akcja przybrała również charakter ekologiczny. Już wkrótce zakiełkują nowo posadzone mirabelki w wielu miejscowościach – będą to mirabelki niepodległościowe.

„Jestem dumna z bibliotekarzy za to, że tak kreatywnie zorganizowali warsztaty. Ich zaangażowanie przełożyło się na aktywności takie jak: kapsuła przyszłości z przesłaniem dla przyszłych pokoleń, tworzenie bransoletek w barwach narodowych i nawiązywanie do motywów literackich poprzez przebrania za bohaterów książek na wzór pracowni strojów karnawałowych braci Alfusów, gry miejskie z quizem historycznym. To tylko kilka z przykładów. Wspólnym mianownikiem dla wszystkich tych działań było czytanie, ale i też słuchanie audiobooka, książki „Mirabelka”, która poruszyła serca, ale i odnowiła pamięć o losach Polski.” Barbara Morawiec.

Nieodłącznym elementem prawie każdego spotkania w bibliotekach była degustacja przetworów z mirabelek. Bibliotekarze dalej kontynuują warsztaty, co jest najlepszą rekomendacją.

Gratulacje!

Cały artykuł:
http://lustrobiblioteki.pl/2019/01/najlepsze-biblioteki-w-kraju-w-ramach-akcji-mirabelka/

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.