ZIELONA SZKOŁA W WIELENIU

20180523_180626W dniach 21-24 maja 2018 r. uczniowie SOSW wraz z opiekunami pojechali w ramach „Zielonej Szkoły” na wycieczkę szkolną do Ośrodka wypoczynkowego „Krokus” w Wieleniu Zaobrańskim. Podczas czterodniowego wyjazdu uczniowie mieli zapewniony pełen wachlarz atrakcji i codziennych wyjazdów w ciekawe miejsca.

W pierwszym dniu naszego pobytu mieliśmy okazję przepłynąć się statkiem pirackim po Jeziorze Wieleńskim. Ciekawym doświadczeniem również był wyjazd do Skansenu Budownictwa Ludowego, gdzie wzięliśmy udział w warsztatach, podczas których zaprezentowane były poszczególne etapy powstawania chleba. Uczniowie dowiedzieli się jakich narzędzi i maszyn używano do obróbki ziarna, z jakich zbóż wyrabiano mąkę, jakie przesądy i zakazy magiczne towarzyszyły procesowi powstawania chleba. Zaprezentowane zostały dawne akcesoria piekarnicze oraz naczynia służące do wyrabiania i przechowywania ciasta. Uczniowie mieli możliwość młócić cepem, czyścić ziarno na wialni i zmielić mąkę na żarnach. Uczestniczyli także w wyrabianiu masła, następnie go konsumowali z „pajdą” swojskiego chleba. W kolejnych dniach zwiedziliśmy i uczestniczyliśmy w warsztatach w Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach, braliśmy udział w Zajęciach w Gospodarstwie Agroturystycznym u Kowala ze starą kuźnią i pokazem dawnych wiejskich czynności domowych: przędzenie wełny, wyrabianie masła, karmienie zwierząt (króliki, kozy, kury, kaczki), dojenie krowy, kucie podkowy, prasowanie żelazkiem z „duszą”. Równie ciekawą atrakcją był wyjazd do Wolsztyna, gdzie zwiedziliśmy najbardziej okazałą w Europie Parowozownię. Ponadto dla uczniów zostało zorganizowane ognisko z kolacją, dyskoteka i plażowanie. Opiekunami uczniów podczas wyjazdu byli: pani Izabela Lenard, pani Agnieszka Kogut-Szablewska, pan Ireneusz Sikorski i pani Małgorzata Gąsiorek. Wszyscy wróciliśmy pełni wrażeń, pozytywnych emocji i przede wszystkim cali i zdrowi. Przy okazji serdeczne podziękowania składamy panu Piotrowi Kotowiczowi, który spędził z nami 4 dni i dowoził nas bezpiecznie w zaplanowane miejsca, a także wszystkim uczestnikom wyjazdu za wzorowe zachowanie i miłą atmosferę.

Sporządziła Małgorzata Gąsiorek- współorganizator i kierownik wycieczki.