Łączy nas pamięć…

Co roku w Polsce wiele szkół, instytucji kulturalnych obchodzi ogólnopolską akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”.

Jest ona organizowana od 2013 r. przez POLIN – Muzeum Historii Żydów Polskich. Ma na celu kultywowanie pamięci o powstaniu w getcie warszawskim. Tym razem nasza szkoła również włączyła się do tej akcji. Cele wychowania naszych uczniów–szacunek wobec wartości, tradycji, traktowanie innych ze zrozumieniem, empatią są jednocześnie m.in. celami #AkcjaŻonkile Jednym z działań było przygotowanie wystawy poświęconej wydarzeniom w getcie warszawskim. Uczniowie kl. V-VI i VII-VIII SP podczas zajęć mieli również możliwość wykonania papierowego, żółtego żonkila – symbolu pamięci o powstaniu w getcie. Młodzież zapoznała się z materiałami na temat powstania, które zostały przygotowane przez pracowników Muzeum POLIN dla poszczególnych grup wiekowych. Uczniowie dowiedzieli się o powstaniu getta i warunkach życia jego mieszkańców, o wybuchu i przebiegu powstania. Młodzież obejrzała filmy dotyczące prześladowania i eksterminacji Żydów w czasie II wojny światowej.

Wioletta Kaźmierczak
koordynator szkolnej akcji „Żonkile”

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.